Доброта і щирість головного героя
Мета: вчити характеризувати образ головного героя. Чарлі; висловлювати власне судження щодо вчинків хлопчика; розрізняти поняття “персонаж” і “герой” виховувати повагу до старших.
Обладнання
Хід уроку
І. Оголошення теми і мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Відгадай кого або що описує Роальд Дал
- “Хатинка аж ніяк не була розрахована на стількох людей і жилося їм там страшенно незручно. Мала вона всього дві кімнати. Узимку по підлозі цілісіньку ніч віяли крижані протяги..” (будинок де живе Чарлі)
- “Світ ще не бачив такого дивовижного фантастичного неймовірного виробника шоколаду. Він просто Чарівник. Він робить з шоколадом усе-усе що забажає...” (Віллі Вонка)
- “Йому дуже пощастило його захочуть взяти до себе усі баскетбольні команди світу” (Майкл Тіві)
- “ Її лице руки ноги шия — власне кажучи все тіло вся шкіра а заодно й копиця кучерявого волосся стали сліпучо-фіолетово-чорні — як чорничний сік! (Віолетта Борегуц)
- “Річкові береги поросли мальовничими деревами й кущами — плакучими вербами вільхами та високими купами рододендронів з рожевими червоними й бузковими квітами” (шоколадний цех)
Робота над теорією літератури
а) запис у словничок
Персонаж (лат. Persona — особа; франц. Personage — маска актора) — літературний герой зображений письменниками у художньому творі; загальна назва дійової особи кожного літературного жанру; або втілення загального в конкретному.
б) кого можна назвати героєм твору “Чарлі і шоколадна фабрика”
Герой — це персонаж із яскравими індивідуальними рисами рушій сюжету. Центр твору.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Вступне слово “ Сьогодні ми поговоримо з вами про головного героя твору Роальда Дала Чарлі Бакета
Бесіда:
- коли ми знайомимося з Чарлі (р.1)
- знайдіть та зачитайте опис хлопчика В якій родині він живе
- яким було життя Чарлі в сімї Зачитайте.
- чи у серці маленького хлопчика поселилася заздрість до інших дітей яким жилося краще ніж йому Як ви думаєте - чому Свою відповідь вмотивуйте.
- понад усе на світі Чарлі любив шоколад. В яких саме випадках ми це бачимо (р.7)
- чи нарікав хлопчик на те що після звільнення батька з роботи він голодував Про які риси характеру це говорить
- що можна сказати про дитину яка ніколи не жаліється на обставини а вірить у краще
Перечитайте самостійно розділ 10 де говориться про те як Чарлі знайшов доллар
виділіть у тексті дієслова які передають душевний стан хлопчика в цей момент.
Про що він думав у ці хвилини
Стратегія “Займи позицію” (“так” “ні”)
Запитання: Чарлі знаходить банкноту і купляє собі шоколад за 10 центів. Як ви вважаєте чи мав він моральне право в той час, коли родина голодувала купити шоколадку Відповідь аргументуйте.
Робота з текстом твору
- як сприйняла родина звістку про золотий квиток
- з ким іде хлопчик на фабрику Чому саме з дідусем Джо
- яке враження справив на Чарлі містер Віллі Вонка
- як поводився хлопчик на фабриці
Пригадайте та перекажіть текст про це ланцюжком
- Чарлі Бакет стає спадкоємцем Вонка Що такого побачив шоколадник в цій дитині що вирішив йому довірити свою справу
Літературний асоціативний диктант
Запишіть у схему лише ті слова які характеризують Чарлі Бакета
Шоколад Чарлі
Під час перевірки завдання схему дублюємо на дошці все що не написано в зошиті можна дописати.
Добрий; фіолетовий як чорниця; щирий; любить рідних; терплячий; мрійливий; неввічливий; нечема; співчутливий; справедливий; допитливий.
Стратегія “Анкета головного героя” (самостійна робота)
Імя: Чарлі Бакет
Вік
Де проживає: дерев’яна хатинка на краю великого міста
Сім’я: мама тато дідусі Джо та Джорджі; бабусі Джозефіна та Джорджиа
Де навчається: у школі
Чи має друзів:
Риси характеру
Вподобання: любить слухати розповіді дідуся Джо; шоколад
Ставлення до інших персонажів
Завдання: заповнити анкету використовуючи текст
Стратегія “віднови правильну послідовність”
(розстав картки відповідно до подій описаних в тексті)
(учні отримують завдання на окремих картках і виконують його в парі)
Після виконання завдання згадуємо як себе поводив Чарлі в тій чи іншій ситуації)
Картка №1 Містер Вонка та індійський принц
Картка №2 День народження Чарлі
Картка №3 Таємні працівники
Картка №4 Майка Тіві передають по елебаченні
Картка №5 Умпа-Лумпи
Картка №6 Чао Віолетто
Картка №7 Містер Віллі Вонка
Картка №8 Августус Глуп вилітає в трубу
Картка №9 Шоколадна фабрика
Картка №10 Верука в горіховому цеху
Що спільного між Чарлі та містером Віллі Вонка
Систематизацыя та узагальнення
1. Хто з героїв твору вас зацікавив Чим саме
2. Продовж речення: “Мрія дає людині можливість.
3. Чому твір називається “Чарлі і Шоколадна фабрика”. Запропонуйте свій варіант назви.
4. Художня галерея твору. Перегляд та обговорення дитячих ілюстрацій до повісті-казки